טופס מועמדות לפרס קיפניס >>

תקנון הפרס >>

 

כ' בסיוון תשע"ו

26 ביוני 2016

פרס לוין קיפניס לשנת תשע"ז יוענק לפרופ' זיוה שמיר

 מכללת לוינסקי לחינוך שמחה להודיע על הענקת פרס לוין קיפניס למחקר בספרות ילדים ונוער לשנת תשע"ז לפרופ' זיוה שמיר, על ספריה "לפי הטף – על מעשיותיו המחורזות לילדים של ח"נ ביאליק" (2012) ו"מים ומקדם – עיון באגדות 'ויהי היום' מאת ח"נ ביאליק" (2012).

ספריה של פרופ' זיוה שמיר מייצגים עבודת מחקר מעמיקה ומרתקת בעולמו הפואטי המורכב של חיים נחמן ביאליק, ומצטרפים למפעל מחקרי מקיף הכורך עיסוק בפואטיקה של ספרות לילדים בזיקותיה לספרות המבוגרים. העבודה המחקרית בספרים אלה משקפת את גישתה הפרשנית של החוקרת, המשלבת התייחסות נרחבת לספרות בהקשריה ההיסטוריים, החברתיים, התרבותיים, הביוגרפיים והערכיים. שמיר מציגה את ספרות הילדים כחלק בלתי נפרד ממערכת ספרותית מקיפה. מחקריה של שמיר מתבוננים בספרות הילדים בראייה חובקת עולם הנעה בחופשיות בין מרחבים המאירים באור הדדי את יחסי הגומלין שבין ספרות הילדים לעולם שבו היא נכתבת ובו היא נקראת.

מכללת לוינסקי לחינוך העניקה לפרופ' שמיר את פרס לוין קיפניס על פעילותה במחקר ספרות הילדים וקידומו.

חברי ועדת הפרס היו פרופ' אילנה אלקד-להמן (יו"ר  ועדת הפרס), תמי ישראלי, ראש מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים, ד"ר נעמי דה-מלאך, ד"ר סלינה משיח, ד"ר יעקבה סצ'רדוטי.

פרס לוין קיפניס לחקר ספרות הילדים העברית, המוענק על-ידי מכללת לוינסקי לחינוך, הוא הפרס היחיד הקיים בישראל למחקר בתחום ספרות הילדים. הפרס נועד להעניק כבוד והוקרה לסופר לוין קיפניס, מחלוצי סופרי הילדים של ישראל ומהחשובים שבהם, ולעודד חוקרים מתחום ספרות הילדים העברית.

המרכז הוקם ביום י' בסיוון, תשמ"ב (1.6.1982), על ידי משפחת קיפניס, שחפצה להקדיש את עיזבונו של הסופר, חתן פרס ישראל, להגשמת חזונו לבניית מרכז מחקרי לספרות ילדים שיהווה אבן שואבת לכל שוחרי ספרות הילדים והנוער.

מרכז קיפניס מיועד לחוקרים, תלמידי מחקר, מורים ושוחרי ספרות ילדים, ומטרותיו הן לשמש במה לעיון, לדיון ולהפצת הידע לשם טיפוח מחקר וקידום ספרות ילדים ונוער; לסייע ולייעץ לעוסקים בספרות ילדים ובהוראתה; לאפשר עיון באוספים ארכיוניים.