מהו IBBY

המועצה הבינלאומית לספרים לאנשים צעירים (IBBY) שליד אונסק"ו היא ארגון שלא למטרות רווח, שמייצג רשת בינלאומית של אנשים מכל העולם שמבקשים להפגיש בין ספרים לילדים.

משימותיו של IBBY

• לקדם הבנה בינלאומית באמצעות ספרי ילדים
ספרים יעניקו לאנשים צעירים ידע על מדינות אחרות, על ערכים ועל מסורות, ולפיכך
יעזרו לפתח רצון טוב בין האומות וישרתו אף את מטרת השלום.
• להעניק לילדים בכל מקום גישה לספרים איכותיים מבחינה ספרותית ואומנותית
היכולת לקרוא, להתרגש ולהיות לקוראים בעלי ידע מבטיחה הזדמנויות שוות לכל הילדים
ומסייעת להם להתמודד עם האתגרים של החברה בימינו.
• לעודד פרסום והפצה של ספרי איכות לילדים, בייחוד בארצות מתפתחות.
• לספק תמיכה והכשרה לעוסקים בילדים ובספרות ילדים.
• לעודד מחקרים ועבודות מדעיות בתחום ספרות הילדים.

ארגון IBBY

IBBY נוסד בציריך בשעת 1953. כיום הוא מונה שישים סניפים ארציים בכל העולם ומייצג מדינות שבהן מו"לות מפותחת של ספרות ילדים ותוכניות ללימוד קרוא וכתוב, וגם מדינות שיש בהן אנשי מקצוע מסורים ספורים שעושים עבודה חלוצית בהוצאה לאור של ספרי ילדים ובקידומם.

הסניפים הארציים מאורגנים בדרכים רבות ושונות ופועלים ברמות ארציות, אזוריות ובינלאומיות. בסניפים הארציים חברים סופרים ומאיירים, מו"לים ועורכים, מתרגמים, עיתונאים ומבקרים, מורים, פרופסורים באוניברסיטה וסטודנטים, ספרנים ומוכרי ספרים, עובדים סוציאליים והורים. בארצות שאין בהן סניף ארצי יש אפשרות לחברות אישית ב-IBBY. יש אפשרות גם לחברות תומכת.

את המדיניות והתוכניות קובע הוועד המנהל: עשרה אנשים מארצות שונות ונשיא, שנבחרים מדי שנתיים בידי הסניפים הארציים באספה כללית במהלך הקונגרס של IBBY.
העבודה היא על בסיס התנדבותי. דמי החבר השנתיים של הסניפים הארציים הם המקור היחיד להכנסות קבועות. על מנת לתמוך בפעילויות של IBBY נחוץ מימון נוסף. הניהול היומיומי של ענייני IBBY נעשה מהמזכירות בבזל.

כארגון לא ממשלתי בעל מעמד רשמי באונסקו וביוניצף, IBBY רואה את עצמו כפרקליטם של ספרי הילדים. IBBY מחויב לעקרונות של האמנה הבינלאומית לזכויות הילד שאושררה בידי האומות המאוחדות בשנת 1990. אחת ההכרזות העיקריות היא זכותו של הילד לחינוך כללי ולגישה ישירה למידע. הודות ליוזמה של IBBY בניסוח האמנה, ההחלטה פונה אל כל האומות לקדם את הפקתם ואת הפצתם של ספרי ילדים.

IBBY משתף פעולה עם ארגונים רבים ועם מכונים לספרי ילדים בעולם כולו ונמנה עם המציגים ביריד הבינלאומי לספרי ילדים בבולוניה ובירידי ספרים בינלאומיים אחרים.